Kuidas ehitada sportautot? Osa.1

By oldbac 01.07.2021

Võibolla oled märganud, et siin-seal meie lehel on näha ühte lahedat sportautot, sellist mida sa tõenäoliselt kuskil näinud ei ole? Tõepoolest, tegu ongi unikaalse veel seninägemata sõidukiga mille arendusega oleme siin viimased aastad tegelenud. Sellest samast neljarattalisest räägime ka OLDBAC-i saamisloos  põgusalt ja selle sama auto arendusest räägime nüüd ka Sulle.

Aga kuidas ikkagi ehitada sportautot?
Kõige tüüpilisem esimene samm on enamasti mingi olemasoleva platvormi väljavalimine ja selle sõlmede ning kere ümberhitus. Esmapilgul tundub see kindlasti kõige mõistlikum variant, nii ajaliselt kui rahaliselt. Tegelikkus on kahjuks miskit muud, nagu enamus alustajaid on omal nahal tunda saanud.

Millest tuleks seega alustada?
Kõige olulisem on saada paika idee. Ehk mida ja mis eesmärgil ehitatakse. On selleks soov lahendada insenertehniline väljakutse või sihiks kindla ringraja ringirekord, ei olegi eraldi võetuna niivõrd oluline, sest tähtis on idee.

Ideest teostuseni ei saa olla vaid üks samm. Sinna vahele jääb palju mikrofinisheid, millede saavutamiseks ei ole vajalik kulutada aega reaalsete tükkide tootmisele. Pea kõik modelleerimine ja joonestamine on võimalik teha erinevate arvutiprogrammidega. Alustades kerekuju joonistamisest kuni aerodünaamiliste arvutuste ja simulatsioonideni.

Olbac-i loojale, Tõnisele oli kohe alguses selge, et see on meetod kuidas ta soovib oma sportauto projektile läheneda ning tänaseks saadud kogemuste näol on sellele saadud korduvalt kinnitust, et valitud suund oli õige.

Kuidas saada kinnitust, et joonis vastab reaalsusele?
Päris 100% ainult arvutiekraanil muidugi autot lõpuni ei ehita. Möödunud aastate jooksul on valmis tehtud erinevaid väiksemas mõõtkavas mudeleid ja paar suuremat 1:1 maketti. Kõik need sammud on samuti aidanud lahendada mõnd kriitilist probleemi või juhtinud tähelepanu kitsaskohtadele algses disainis.

Kõiki saadud teadmisi on meeskond rakendanud 3D mudelites ning leiti viisid probleemide lahendamiseks. Selleks ei kulunud muud, kui töötunde. Materjali kulu kui selline on projekti praeguseks hetkeks jäänud mainitud mudelite tootmiskulude piiridesse.

Tänaseks on v1 ehk algversioonist jõutud versioonini v657, mis tundub küll äärmiselt suur arv muudatusi, kuid iga detail mis ringi mängiti, tähendas automaatselt uue versiooni loomist. Tänaseks on valmis saanud sisuliselt lõppversioon, kus on paigas strateegilised mõõdud ja üldilme. Edasi liikus projekt Oldbac’i majast välja ja ühte Itaalia ettevõttesse, kes sätib paika vajalikud nüansid nagu kerepaneelide paksus ja jaotus, määratakse ära nende kinnituskohad jne. Kõik töö toimub loomulikult Oldbac’i meeskonnaga tihedas koostöös. Sisse on viidud kindel struktuur ja iganädalased progressi koosolekud on sisukad ning viivad auto lõpliku valmimiseni järjest lähemale.

Järgmistes postitustes võtame kogu selle väga põneva ning hariva projekti detailide kaupa osadeks ning tutvustame iga võtme etappi veelgi lähemalt.

 

Piltidega meeleolukamat lugu samal teemal saate lugeda meie sõprade petrolheadside lehel: http://petrolheads.ee/kas-sa-autot-tahad-disainida/