Kuidas ehitada sportautot osa.2

By oldbac 06.09.2021

Aga kuidas ehitada sportautot?

Kui idee on paigas ja siht silme ees, siis järgmisena on vaja hakata ideest midagi “käega katsutavamat” valmis vormima. Kasutasin jutumärke, sest taaskord on suurem arendustöö tehtud 3D programmides, tõsi, mõne väikese erandiga.

On see ikka see sama auto?
Kui disainer Sven esimese kavandi valmis joonistas, ei olnud kogu meeskonnal veel aimugi, kui palju võib see kuju lõplikust lahendustest erineda. Küsimus, kas tegu on ikka sama autoga, on seega väga õigustatud.

Siinkohal tuleb mängu Oldbac’i looja algne visioon, et plaan ei olnud ehitada konkreetselt ühte kindlat autot, vaid ehitada valmis Tõnise idee. Võiks arvata, et kuju on seega küllalt teisejärguline või numbritest ja graafikutest vormitud.

Numbrite ja vormide tasakaal
Mis iganes asi võib olla ilus või funktsionaalne, kuid harva on tegu visuaalselt ilusa ja ka funktsionaalse asjaga. Oldbac’i majas aga päris nii ei mõelda ja selle eest hoolitsebki disainer Sven. See tähendab, et meeskond toimib selles majas ühtsena ja disainer istub kaasa inseneeria koosolekutel ning vastupidi.

Nii mahukas projektis on muutujaid tohutu hulk ja vaid hea koostöö tagab soovitud tulemuse. Kui on selge, et parema pidamise või mõne teise parameetri parendamiseks tuleb mõnda sõlmpunkti selle algsest asukohast siia või sinna suunas liigutada, võib juhtuda, et muidu ilusale siluetile satub mõni sunnitud vorm. Esimesena meenub mõni LMP1 klassi masin, kus keset kerepinda on mõni muhk või karbike. Just selle vastu aitabki sidus meeskond.

 

Disainer kui kaheksajalg
Aastaid ja aastaid olid disainerid kõrge lennuga turtleneck kampsunites teenäitajad, kes algse kuju valmis visandasid ja selle praktikantidest modelleerijatele vormistamiseks ette andsid. Viimaste aastakümnete jooksul on need rollid üha enam põimitud.

Ka Sven on seda teed käinud ja tema kogemused suurest autotööstusest on Oldbac’i auto protsessis väga olulised. Tänu tarkvarale oskab algselt küll disaini õppinud mees suurepäraselt modelleerida, ehk oskus adapteeruda ning ajaga kaasas käia võimaldab mitu etappi üheks liita.

Auto lõplik vorm on tänaseks paigas, itallalaste töö tulemusena on paika saanud esmapilgul sellised triviaalsed asjad nagu kütusepaagi täiteava, kerepaneelide klambrid või ukselink. Läbi paindlikkuse, mida annab 3D kujundamine, olid ka viimase hetke muudatused ajaliselt oluliselt vähem mahukad, kui füüsiliste detailide ümberehitamine.

Antud artikli eellugu, “Kuidas saada autodisaineriks” saate lugeda meie heade sõprade petrolheads.ee lehelt Kuidas saada autodisaineriks – Petrolheads.ee